طرح ضرورت

صدای گام‌های بحران سالمندی به گوش می‌رسد...

پيری جمعيت يكی از مهمترين چالش‌های قرن بيست و يكم است. جهان به سرعت در حال پير شدن است و کاهندگی نرخ مرگ و مير و باروری و فزایندگی اميد به زندگی مسببان اصلی این فرایند هستند. در مورد پيری جمعيت، دو تفاوت در بين كشورهای توسعه يافته و در حال توسعه وجود دارد (کرمی متین و دیگران، 1392: 15):

  • اول: در حالي كه سالمندی جمعيت در كشورهای توسعه يافته در عرض 100 سال اتفاق افتاده، در كشورهای در حال توسعه این فرایند حدود 25 سال زمان گرفته است. بنابراين كشورهای در حال توسعه فرصت كمتری برای برخورد با پيری جمعيت دارند.
  • دوم: در كشورهای توسعه يافته دولت و مردم خود را برای اين چالش مهم آماده كرده‌اند در حالی كه در كشورهای در حال توسعه حتی از گرفتاری‌ها و پيچيدگی‌های اقتصادی، اجتماعی و از همه مهم‌تر بهداشتی اين چالش آگاه نيستند.

اگرچه ایران در حال گذار از ساختار سنی جوان به میانسال است  اما پیش‌بینی کارشناسان نشان می‌دهد وقوع بحران بسیار نزدیک است (براتی سده،1394)؛ اگر همين میزان رشد جمعيت در سالمندی ادامه پيدا كند در نزديكی سال 1410 انفجار سالمندی در كشور روی خواهد داد و در حدود 25 تا 30 درصد جمعيت كشور به سن بالای 50 سال خواهند رسید (کرمی متین و دیگران، 1392: 15). در گزارش دیگری که در سال 2012 در سازمان ملل انجام شده است کشور ایران در سال 2050 میلادی (1430 شمسی) جزء پیرترین کشورها و از میانگین سنی جهان، آسیا، آمریکا، کانادا و آمریکای لاتین هم پیرتر خواهد بود.

رویارویی با بحران و شکل‌گیری شوراها، ستادها، دبیرخانه‌ها  ...

سازمان بهداشت جهانی؛ بار دیگر، شهری که بیشتر سالمندان را دوست خواهد داشت و دبیرخانه اجرایی شهر دوستدار سالمند

شهر دوستدار سالمند از نظر سازمان بهداشت جهانی شهری است که سالمندان را در ابعاد مختلف زیست شهری مورد حمایت قرار می‌دهد و آن‌ها در آن از نظر فیزیکی و اجتماعی با احساس امنیت در فعالیت‌های اجتماعی مشارکت فعال و زندگی راحت و مستقلی دارند. تهران تنها کلانشهر خاورمیانه است که بر اساس طرح ارسالی خود از شهرداری منطقه دو به سازمان بهداشت جهانی در میان سیزده شهر دنیا که متعهد شده‌اند، شهر بیشتر دوستدار سالمندی بشوند، قرار گرفته است. بر اساس این تعهد، دبیرخانه اجرایی شهر دوستدار سالمند در شهرداری منطقه دو به عنوان منطقه پایلوت شکل گرفته است.

نقش جامعه دانشگاهی کشور در هماهنگی با نهادهای اجرایی و همیاری دررویارویی با بحران

رویدادهای علمی در جایگاه خود به شرط همراهی جامعه اجرایی و جامعه آکادمیک ایفاگر نقشی مهم و جدی خواهند بود. دانشگاه غیرانتفاعی مازیار با درک اهمیت موضوع و با همراهی دبیرخانه شهر دوستدار سالمند در شهرداری منطقه دو تهران پیشنهاد برگزاری رویدادی علمی مرتبط با موضوع شهر دوستدار سالمند را به دانشگاه جنوا را ارائه نمودند و دانشگاه جنوا به عنوان همراه اصلی علمی در برگزاری این رویداد شناخته می‌شود. بر اساس توافق انجام گرفته میان سه نهاد، این رویداد علمی با هدف دفاع و پشتیبانی معنوی و علمی از عنوان شهر دوستدار سالمند برای تهران و با تمرکز بر طراحی فضای شهری و محصولات و خدمات مرتبط با زندگی در در هفته جهانی سالمندان در تاریخ 4-9 مهرماه 1394 برگزار شد. این رویداد متشکل بود از: یک کارگاه آموزشی پنج روزه، متمرکز بر توسعه ایده‌ها در خصوص محصولات، رویدادها و خدمات مرتبط با زندگی شهری با شرکت کارشناسان ارشد شهرداری شهر تهران و دانشجویان دانشگاه های پشتیبان علمی به میزبانی شهرداری منطقه دو؛ یک سمینار یک روزه مرتبط با ارائه و جمع‌بندی محصولات مرتبط با کارگاه و پرسش و پاسخ در خصوص موضوع.

 

سالمند

برگزار کننده گان:

برگذار کننده گان

حامیان:

اهداف

  • تقویت و گسترش همکاری‌ها با نهادهای اجرایی و آکادمیک ملی و بین المللی به منظور هم‌افزایی اندوخته‌های نظری، تجربی و فنی در خصوص شهر دوستدار سالمند؛
  • پشتیبانی از عنوان تهران به عنوان شهر دوستدار سالمند در سازمان بهداشت جهانی که به همت شهرداری تهران با محوریت منطقه دو کسب شده بود؛
  • تولید محتوای علمی مرتبط با موضوع شهر دوستدار سالمند با همراهی اساتید برتر ملی و بین المللی و دانشجویان و کارشناسان ارشد مرتبط
  • انتقال دانش برتر بین المللی مرتبط با موضوع به کشور
  • کمک به ارتقاء کیفی رشته های معماری، طراحی صنعتی، شهرسازی و .. در کشور از طریق آموزش کارشناسان ارشد شهرداری تهران و دانشجویان مقطع تحصیلات تکمیلی این رشته ها

چارت سازمانی :

  • رئیس و دبیر رویداد

     رئیس رویداد: دکتر رضا سالاریان

دکتر رضا سالاریان، رئیس دانشگاه مازیار و دکترای رشته مهندسی پزشکی است. او همچنین رئیس کارگاه «طراحی برای با هم بودن از خانه به شهر» که در سال 1393 با همکاری دانشگاه جنوا و حمایت وزارت علوم برگزار گردید بوده است. 

دبیر رویداد: دکتر علیرضا امینی

دکتر امینی رئیس مؤسسه آموزش عالی آزاد کاوشگران و دکترای مدیریت استراتژیک از دانشگاه خوارزمی است.او مؤلف 5 جلد کتاب مرتبط با زندگی سالمندان است.

amini

 

  • کمیته علمی

    

عضو کمیته علمی: پرفسور کارلو ونیکلا Prof. Arch. Carlo Vannicola

ونیکلا دانشیار و رئیس دانشکده معماری دانشگاه جنوا در مقاطع لیسانس فوق لیسانس و دکتری در بخش طراحی و تولیدات معماری ـ طراحی صنعتی و رویدادهای معماری است. او عضو هیات تصمیم گیر و اعطا کننده درجه دکتری در معماری وهنر در دانشگاه پلی تکنیک جنواست. وی همچنین سرپرستی کمیته علمی کارگاه «طراحی برای با هم بودن؛ از خانه به شهر» که در شهریور ماه 1393 در دانشگاه مازیار برپاشد را بر عهده داشت.

karlo

عضو کمیته علمی: پرفسور مصطفی بهزادفر

دکتر بهزادفر استاد تمام دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه علم وصنعت است. او دانش آموخته دوره کارشناسی ارشد شهرسازی از دانشگاه تهران و دکتری رشته طراحی شهری از دانشگاه سیدنی استرالیا است. موضوع پایان نامه دکتری وی طراحی شهری و پاسخدهندگی محیطی خیابانها ست و هم اکنون در مقاطع پست دکتری، دکتری و کارشناسی ارشد تدریس می‌کند و مؤلف کتب تخصصی مرجع در رشته های طراحی و برنامه ریزی شهری است.

عضو کمیته علمی: پرفسور رافائلا فانیونی Prof. Arch. Raffaella Fagnoni

فانیونی دانشیار طراحی صنعتی در دانشگاه جنواست. او دانش آموخته دانشگاه فلورانس است و تدریس را در دانشگاه جنوا از سال 1995 آغاز کرده است و از سال 2012 در کورس‌های دوره دکتری این دانشگاه نیز تدریس می‌کند. تخصص اصلی فانیونی طراحی محصولات اجتماعی و محیطی ـ یعنی طراحی با اهداف اجتماعی و برای پاسخ به نیازها و رفتارهای کاربران ـ است.

عضو کمیته علمی: محمدرضا حق جو

محمدرضا حق‌جو از سال 1384 عضو هیأت علمی دانشگاه مازندران است. او دانش آموخته مقطع کارشناسی ارشد در رشته برنامه‌ریزی شهری و دانشجوی دکتری نظریه های شهرسازی دانشگاه تربیت مدرس است. تخصص وی مباحث سازمان فضایی درشهرها و مناطق شهری و همچنین مناطق شهری چندمرکزی است. وی همچنین مسئولیت آتلیه برنامه‌ریزی شهری در کارگاه طراحی برای هم بودن را به عهده داشت.

عضو کمیته علمی: پرفسور دانیل دسی

دسی استادیار طراحی صنعتی در دانشگاه فلورانس است. او دانش آموخته دانشگاه فلورانس است و تدریس را در دانشگاه جنوا از سال 1990 آغاز کرده است تخصص اصلی او نیز طراحی محصولات اجتماعی و محیطی ـ یعنی طراحی با اهداف اجتماعی و برای پاسخ به نیازها و رفتارهای کاربران ـ است.
desi

عضو کمیته علمی: دکتر وحیده ابراهیم نیا

ابراهیم نیا دانش آموخته دکتری رشته برنامه ریزی شهری از دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی است. او همچنین بورسیه دانشگاه شهید بهشتی بوده و مدرس دانشگاه های مازیار، نور طوبی و دستیار آموزشی در دانشگاه شهید بهشتی بوده است.
ebrahimnai

عضو کمیته علمی: مائده هدایتی فرد

هدایتی فرد دانشجوی دکترای رشته شهرسازی دانشگاه علم و صنعت است. او مدرس دانشگاه های مازیار، مازندران، و رسام است و با شرکت های معماری و شهرسازی نقش جهان پارس، پارس بوم و آرمانشهر همکاری نموده است.

عضو کمیته علمی: روسانا حق جو

روسانا دانش آموخته کارشناسی ارشد رشته طراحی شهری از دانشکده هنر و معماری تهران مرکز است. او مدرس دانشگاه های آزاد و مازیار است و درکارگاه طراحی برای با هم بودن از خانه به شهر نیز دستیار آتلیه طراحی شهری بوده است

عضو کمیته علمی: دکتر هادی حسین زاده داورزنی

داروزنی دکترای جامعه شناسی سیاسی است و در حال حاضر قائم مقام معاونت شهرسازی و معماری شهرداری منطقه دو و رئیس دبیرخانه دائمی  شهر دوستدار سالمند است.

عضو کمیته علمی: دکتر امانوئل میکلی

امانوئل میکلی استاد طراحی صنعتی روباتیک در پلی تکنیک جنواست. پژوهش های او متمرکز بر طراحی صنعتی برای افرادی با نیازهای خاص مانند معلولان، سالمندان متمرکز است

عضو کمیته علمی: حسین توکلی

توکلی دانش آموخته کارشناسی ارشد معماری و دانشجوی دکترای رشته طراحی شهری دانشگاه جنواست. او دستیار آموزشی پرفسور ونیکلاست و در کارگاه طراحی برای با هم بودن از خانه به شهر مشارکت فعال داشته است

دبیر کمیته علمی: سمیه زندیه

زندیه دانش آموخته کارشناسی ارشد رشته برنامه ریزی شهری از دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی است. او مدرس دانشگاه مازیار است و دبیری کمیته علمی این رویداد را بر عهده داشته است.

 

  • کمیته اجرایی

    

دبیر کمیته اجرایی: دکتر هادی حسین زاده داورزنی

داروزنی دکترای جامعه شناسی سیاسی است و در حال حاضر قائم مقام معاونت شهرسازی و معماری شهرداری منطقه دو و رئیس دبیرخانه دائمیشهر دوستدار سالمند است. او دبیری کمیته اجرایی این رویداد را بر عهده داشته است.

عضو کمیته اجرایی: سید هادی متولیان

هادی متولیان مدیر اداری ـ مالی مؤسسه کاوشگران است و مدیریت مالی و اداری این رویداد را به عهده داشته است.

عضو کمیته اجرایی: محمد مقیمی

مقیمی دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی صنایع و مسئول کمیته ثبت نام این رویداد است.

عضو کمیته اجرایی: مهدی پروری

مهدی پروری کارشناسی ارشد رشته مهندسی صنایع و مسئول کمیته تبلیغات در این رویداد بوده است.

نازنین ظفرصادقیان

ظفر صادقیان مسول کمیته گرافیک این رویداد است.

 

تصاویر کارگاه:


تصاویرکارگاه


 

 

 

4

برنامه سمینار

9:30-9      افتتاحیه

10:15- 9:30     مقدمه:

رضا سالاریان (رئیس سمینار و رئیس مؤسسه آموزش عالی مازیار)

هادی حسین‌زاده داورزنی (رئیس دبیرخانه شهر دوستدار سالمند در تهران و دبیر کمیته اجرایی): موضوع سخنرانی: مرور فعالیت های دبیرخانه شهر دوستدار سالمند

 10:30-10:15       علیرضا امینی (دبیر سمینار): موضوع سخنرانی: گزارش فعالیت های علمی کارگاه شهر دوستدرا سالمند

10:50- 10:30      کارلو ونیکلا: شهری برای همه: راهبردی برای آینده

11:10- 10:50      مصطفی بهزادفر: تهران برای همه

11:30- 11:10      رافائلا فانیونی: سالمندان: به‌اشتراک‌گذاری دانش

11:50- 11:30      استراحت و نهار

12:10- 11:50      دانیل دسی: فضای شهری دوستانه

12:30 - 12:10     محمدرضا حقجو: تهران هم‌چون شهری برای تمام عمر

12:50- 12:30      امانوئله میکللی: طراحی مرکز روبات‌های انسانی برای نیازهای سالمندان

13:10- 12:50      حسین توکلی: فناوری نوین برای سالمندان

14-13:10            ارائۀ نهایی ورکشاپ: روسانا حقجو، مائده هدایتی‌فرد، وحیده ابراهیم‌نیا

15:30- 15           جمع بندی و پرسش و پاسخ

16:30- 15:30      مراسم پایانی ورکشاپ

 

تصاویر سمینار

 

2

 

نمونه مدرک حضور در کارگاه و سمینار شهر دوستدار سالمند

madrak

 

همه حقوق برای کاوشگران فردای روشن محفوظ است